226k views
0 votes
Karen is selling carnations at her school during Valentine's week. She purchased 1,000 carnations for $250.00. She is selling each carnation (along with a card that cost her 0.10) for $1.00. Fixed cost for Karen = rent and delivery of $100.00. What is Karen's gross profit per unit?

User Hu Qiang
by
5.3k points

1 Answer

2 votes
Carnation cost: 250/ 1000 = $0.25 per flower
Rent and delivery cost: $100/ 1000 = $0.1 per flower
Card cost: $0.1

Total Expenditure = $0.45 per flower

Gross profit per unit = $1.00 - $0.45 = $0.65 per unit sold
User Fofole
by
6.1k points