201k views
4 votes
Angelina spent $16 for 12 pieces of candy to take to a meeting. Each chocolate bar cost $2 and each lollipop cost $1. Determine how many of each she bought

2 Answers

5 votes
Bar=4 lollipop=8

B+L=12
2B+L=16
User Desautelsj
by
5.6k points
3 votes
8 lollipops and 4 chocolate bars
User Jofel
by
6.1k points