menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 10 lb bag of cherries for $33.49
asked
Jun 24, 2018
173k
views
0
votes
A 10 lb bag of cherries for $33.49
Mathematics
middle-school
Tofu
asked
by
Tofu
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
You would do 33.49 divided by 10 to get 3.349 dollars per pound.
MarkusAtCvlabDotDe
answered
Jun 30, 2018
by
MarkusAtCvlabDotDe
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 9, 2018
163k
views
A 10lb bag of cherries for $33.49___ per lb
Skycc
asked
Feb 9, 2018
by
Skycc
8.4k
points
Mathematics
college
2
answers
5
votes
163k
views
asked
Apr 9, 2018
134k
views
A 10-lb bag of cherries for $33.49 how much per lb
Adrian Iftode
asked
Apr 9, 2018
by
Adrian Iftode
8.4k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
134k
views
asked
Jul 6, 2021
209k
views
A 10-lb bag of cherries cost $33.49. Find the unit cost.
Susanne Dreisigacker
asked
Jul 6, 2021
by
Susanne Dreisigacker
8.3k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
209k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org