Answer:
$160
Step-by-step explanation:
Given
Total budget = $400
Percentage amount he can spend on clothing = 40%
Amount he can spend on clothing = 40% of $400
Amount he can spend on clothing = 0.4×400
Amount he can spend on clothing = $160
Hence the amount he can spend on clothing is $160