89.4k views
5 votes
ORANGE JUICEA 48-fl uid-ounce container of orange juice costs $2.40. A 60-fl uid-ounce container of orange juice costs $3.60. Which is the better buy?

User Rizwana
by
8.6k points

2 Answers

6 votes
The 60 because you are getting more 
User Youssouf Oumar
by
8.3k points
4 votes
$2.40 / 48 = $0.05 per ounce

$3.60 / 60 = $0.06 per ounce

answer: 48-fluid-ounce container of orange juice costs $2.40 is a better buy

User Flipdoubt
by
8.6k points