menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
ORANGE JUICEA 48-fl uid-ounce container of orange juice costs $2.40. A 60-fl uid-ounce container of orange juice costs $3.60. Which is the better buy?
asked
Jun 2, 2018
89.4k
views
5
votes
ORANGE JUICEA 48-fl uid-ounce container of orange juice costs $2.40. A 60-fl uid-ounce container of orange juice costs $3.60. Which is the better buy?
Mathematics
middle-school
Rizwana
asked
by
Rizwana
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
6
votes
The 60 because you are getting more
Youssouf Oumar
answered
Jun 4, 2018
by
Youssouf Oumar
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
$2.40 / 48 = $0.05 per ounce
$3.60 / 60 = $0.06 per ounce
answer:
48-fluid-ounce container of orange juice costs $2.40 is a better buy
Flipdoubt
answered
Jun 6, 2018
by
Flipdoubt
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 6, 2023
200k
views
6. A four-ounce serving of orange juice contains 50 calories. About how many calories are in a 14-ounce glassof orange juiceA. I calB. 14 calC. 175 calD. 700 cal
Ito Pizarro
asked
May 6, 2023
by
Ito Pizarro
8.1k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
200k
views
asked
Nov 11, 2024
98.2k
views
420 g of fl our is to be divided into a ratio of 7 : 3 for two different recipes. Find the smaller amount.
Majikat
asked
Nov 11, 2024
by
Majikat
7.9k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
98.2k
views
asked
Jul 20, 2017
8.8k
views
, _ . ’ make 11. Sam is the best running back on his football ' ' a . My fl team Last-year he ran feet during his « ‘ .1. ten games How did he run for ‘ w _ w VJ ~ ; during I " 1 ,500 yards 2, 750 yards
Vamshi
asked
Jul 20, 2017
by
Vamshi
8.8k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
8.8k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org