34.6k views
5 votes
Felix bought 3 pounds of potatoes for two dollars at that rate what would be the price of 2 pounds of potatoes

2 Answers

4 votes
2pounds × $2/3pounds =$4/3 or $1.33
User Vahidg
by
7.1k points
2 votes
1.50$

The rate would be 1.50

:)))))))))))))
User Yu Zhou
by
7.6k points