140k views
4 votes
A rectangular prism of volume 84 cm3 has a mass of 760 g. What is the density of the rectangular prism?

User Norrs
by
7.1k points

2 Answers

3 votes
Density = 760 g / 84 cm³ = 9.0476 g/cm³
User Ludovic C
by
7.0k points
3 votes

Answer : The density of the rectangular prism is, 9.05 g/ml.

Explanation :

Density : It is defined as the mass contained per unit volume.

Formula used :


Density=(Mass)/(Volume)

Given :

Mass of rectangular prism = 760 grams

Volume of rectangular prism =
84cm^3=84mL

Now put all the given values in the above formula, we get:


Density=(760g)/(84mL)=9.05g/ml

Thus density of the rectangular prism is, 9.05 g/ml.

User Steve Reeder
by
6.7k points