Answer:
See the answers below.
Step-by-step explanation:
a)
The change in momentum can be calculated by means of the following equation.

where:
P = momentum [kg*m/s]
m = mass = 45 [g] = 0.045 [kg]
v = velocity = 20 [m/s]
![P=20*0.045\\P=0.9[kg*m/s]](https://img.qammunity.org/2022/formulas/physics/college/a7tvh1y94e67unoe0ip010ds796uqatz0s.png)
b)
The change in momentum can also be calculated by means of the product of force by the duration time of the impact.
![F*t=P\\F*0.006=0.9\\F=0.9/0.006\\F =150 [N]](https://img.qammunity.org/2022/formulas/physics/college/akrlhx289pvajwf2kr23pblub764nup4p6.png)