menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A pack of 12 sodas costs $5.04. What is the unit rate in dollars per soda?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A pack of 12 sodas costs $5.04. What is the unit rate in dollars per soda?
asked
Jan 7, 2018
35.8k
views
4
votes
A pack of 12 sodas costs $5.04. What is the unit rate in dollars per soda?
Mathematics
middle-school
Shonna
asked
by
Shonna
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
$5.04 / 12 = 0.42 cents per soda
Asik
answered
Jan 9, 2018
by
Asik
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
5.04/12 =.42 $0.42 per soda
Kieranroneill
answered
Jan 11, 2018
by
Kieranroneill
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org