155k views
20 votes
» The perimeter of a rhombus of side d cm

p cm, where p = 4d.
Find the perimeter of a rhombus of
side 3.2 cm.
Find the length of a side of a rhombus
of perimeter 14 cm.


1 Answer

8 votes

Given:

The perimeter of a rhombus of side d cm is


p=4d

To find:

The perimeter of a rhombus of side 3.2 cm.

Find the length of a side of a rhombus of perimeter 14 cm.

Solution:

Side of a rhombus is 3.2 cm. So, its perimeter is


p=4(3.2)


p=12.8

Therefore, the perimeter of a rhombus of side 3.2 cm is 12.8 cm.

The perimeter of another rhombus is 14 cm, and we need find its side.


p=4d


14=4d

Divide both sides by 4.


(14)/(4)=d


3.5=d

Therefore, the length of a side of a rhombus of perimeter 14 cm is 3.5 cm.

User Byrnedo
by
7.1k points