172k views
1 vote
How much would 180 pens cost if bought in boxes of 12 each box costing $5.80

2 Answers

1 vote
12 each box costing $5.80
180 pens cost .............?

180 x 5.80 / 12 = $87

answer:
180 pens cost $87
User Emir Marques
by
6.4k points
4 votes
It would cost 87 dollars. I did 180/12 the multiples that by 5.80.
User WHITECOLOR
by
6.4k points