60.1k views
8 votes
If anyone is willing to, please help me with this? Thank you .

If anyone is willing to, please help me with this? Thank you .-example-1
User Amakhrov
by
8.6k points

1 Answer

7 votes

Answer:

divide the cost by the amount.

4.95/5 = 0.99

8.50/10 = 0.85 (better buy)

3.59/3 = 1.20

4.99/5 = 1.00 (better buy)

1.25/16 = 0.078125

1.55/20 = 0.0775 (this one is the better buy however when you round to 2dp they are both the same price of 0.08.)

User Gabriel Oliveira
by
7.4k points

No related questions found