154k views
0 votes
In winter, the price of apples suddenly went up by $0.75 per pound. Sam bought 3 pounds of apples at the new price for a total of $5.88.

Write an equation to determine the original price per pound (p)
An solve

User Olawale
by
8.4k points

2 Answers

2 votes
3(p+0.75)=5.88
then divide both sides by 3 which would give you p+0.75=1.96
then subtract o.75 from each side to get
p(original price) = $1.21 per pound
User Nicoolasens
by
8.5k points
3 votes

Answer:

The equation for determining the original price of apple per pound is given as

3 x (y + 0.75) = $5.88

Explanation:

Let us represent the original price of apples per pound before winter with letter ‘y’

Since the price went up by $0.75, the new price per pound in winter will be = $(y + 0.75)

Cost of 3 pounds of apple in winter = 3 * $(y + 0.75)

Amount Sam paid = Cost of 3 pounds of apple in winter = $5.88

Thus the equation for determining the original price of apple per pound is given as

3 x (y + 0.75) = $5.88

To find the original price y, open the bracket and solve for y.

3 x y + 3 x 0.75 = 5.88

3y + 2.25 = 5.88

3y = 5.88 – 2.25

3y = 3.63

Divide through by 3

3y/3 = 3.63/3

y = $ 1.21

There, the original cost of apples per pound was $ 1.21

The new cost of apples per pound in winter = $ 1.21 + $ 0.75 = $ 1.96

Sam bought 3 pounds at the rate of $ 1.96 per pound

Hence, he paid 3 x $ 1.96 = $ 5.88

User Luca Colonnello
by
7.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories