87.0k views
3 votes
If an object is dropped from a height of 116 feet, the function h(t)=-16t^2+116 gives the height after t seconds. When will the object hit the ground?

User Jakes
by
7.0k points

2 Answers

2 votes
let h(t)= 0 (because when it reaches the ground h=0)

0=-16t^2+116
16t^2=116
divide both sides by 16
t^2= 7.25
square root both sides to find t
t=2.69sec
User Maxim Tkach
by
6.7k points
2 votes

Answer:

2.69 seconds

Explanation:

the function for the height and time is:


h(t)=-16t^2+116

when the object collides with the ground, it means that at that moment its height is zero. So we need to solve the equation above for when h(t) equals zero:


0=-16t^2+116

clearing for t:


-116=-16t^2\\(-116)/(-16)=t^2\\ 7.25=t^2\\√(7.25)=t\\ 2.69=t

the object will hit the ground at time 2.69 seconds

User Dinis Cruz
by
6.6k points