Answer:
The least her salary can be $40,000
Explanation:
Stacey wants her take home pay to be at least = $32,000
She pays income tax = 20%
Se wants that at least 80% salary would be $32,000
Let the total salary of Stacey be x
The equation would be :
80% of x = $32,000
x = 32,000
0.80x = 32,000
x = 32,000 ÷ 0.80 = $40,000
Stacey can earn the least salary $40,000 to take home pay at least $32,000.