233k views
0 votes
Stacey is looking for a job. She wants her take-home pay to be at least $32,000 . What is the least her salary can be if she pays 20% income tax?

User Sergii K
by
6.6k points

2 Answers

4 votes
40,000 is the answer. Yes, $40,000$40,000 is the least salary Stacey can earn to have a take-home pay of $32,000$32,000. Taxes: 20%⋅$40,000=$8,000
User Fdiaz
by
6.7k points
1 vote

Answer:

The least her salary can be $40,000

Explanation:

Stacey wants her take home pay to be at least = $32,000

She pays income tax = 20%

Se wants that at least 80% salary would be $32,000

Let the total salary of Stacey be x

The equation would be :

80% of x = $32,000


(80)/(100) x = 32,000

0.80x = 32,000

x = 32,000 ÷ 0.80 = $40,000

Stacey can earn the least salary $40,000 to take home pay at least $32,000.

User Aswathy Bose
by
7.2k points