32.0k views
4 votes
A ball is dropped from a treetop 64 feet above the ground. How long does it take to hit the ground? (s = 16t^2)

2 Answers

3 votes

Answer:

it takes 2 seconds

User Jitto
by
6.8k points
5 votes

Well
s stands for displacement, we know that displacement is
64. So now we have the equation
64=16t^2


Solve for
t:



4=t^2


t=2


So it took 2 seconds!

User Ekra
by
7.2k points