menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Wal-mart sells a case of 24 cans of Pepsi for $6.88. Target sells a 12 pack of Pepsi for $3.99. Which is the better buy? Show work. Draw and label tables.
asked
Oct 18, 2023
229k
views
14
votes
Wal-mart sells a case of 24 cans of Pepsi for $6.88. Target sells a 12 pack of Pepsi for $3.99. Which is the better buy? Show work. Draw and label tables.
Mathematics
high-school
Harijs Deksnis
asked
by
Harijs Deksnis
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
11
votes
It is cheaper to purchase them at Walmart even win comparing it to purchasing a 24 pack on both ends. Regardless it always will be cheaper at Walmart. At $.28 per can. (WORK SHOWN BELOW)
Shernet
answered
Oct 24, 2023
by
Shernet
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 4, 2021
148k
views
Companies that have paid out millions of dollars as a result of discrimination lawsuits include: A. Target and Honda B. Wal-Mart and Texaco C. Google and Pepsi D. BP and Costco E. none of the above
Jeroenbourgois
asked
Sep 4, 2021
by
Jeroenbourgois
8.0k
points
Business
college
2
answers
1
vote
148k
views
asked
Dec 4, 2021
161k
views
Wal-mart sells a case of 24 cans of Diet Coke for $6.88. Kroger sells a 12 pack of Diet Coke for $3.99. Which is the best buy?
Vaab
asked
Dec 4, 2021
by
Vaab
7.7k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
161k
views
asked
Jun 19, 2022
204k
views
Wal-mart sells a case of 24 cans of Diet Coke for $6.88. Kroger sells a 12 pack of Diet Coke for $3.99. Determine the unit rate for both and which is the best buy? Round to the nearest cent.
Takayuki Sato
asked
Jun 19, 2022
by
Takayuki Sato
7.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
204k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org