Answer:
T = 1733.16 s = 28.88 min
Step-by-step explanation:
The orbital velocity of a satellite about Earth is given as follows:

where,
v = orbital speed = ?
G = Gravitational Constant = 6.67 x 10⁻¹¹ Nm²/kg²
M = Mass of Earth = 5.982 x 10²⁴ kg
R = Orbit Radius = 3.117 x 10⁶ m
Therefore,

but the velocity is given as:

for distance = circumference = 2πR
time = time period = T = ?
Therefore,

T = 1733.16 s = 28.88 min