200k views
2 votes
A 55.0-kg skydiver free falls for a period of time before opening his parachute. what is his kinetic energy when he reaches a velocity of 16.0 meters/second

2 Answers

0 votes

Answer:

7o4o j

Step-by-step explanation:

User Gerard Brull
by
7.2k points
2 votes
The kinetic energy of a moving object is calculated through the equation,
KE = 0.5mv²
where KE is kinetic energy, m is mass, and v is the velocity. Substituting the known values in the problem above,
KE = 0.5(55 kg)(16 m/s)²
KE = 7,040 J
Thus, the kinetic energy of the skydiver is approximately equal to 7 kJ.
User Yuya
by
6.8k points