36.4k views
4 votes
A landscaper estimates that a set of plants can be installed in 6 hours by 12 workers. The landscaper wants to finish a set of plants in 4 hours. Assuming that the variables are inversely related, how many workers should the landscaper bring to the job?

2 Answers

3 votes
He should actually bring 18 workers for the job.
User Ryanman
by
6.9k points
4 votes

Answer:

18 workers should the landscaper bring to the job to finish a set of plants in 4 hours.

Explanation:

As given

Assuming that a set of plants can be installed in number of hours inversely related to the number of workers.

Let us assume that the number of hours needed for set up a plant be x.

Let us assume that the number of worker needed for setup a plant be y.

Thus


x \propto (1)/(y)


x = (k)/(y)

Where k is the constant of proportionality.

As given

A landscaper estimates that a set of plants can be installed in 6 hours by 12 workers.

x = 6 , y = 12

Thus


6 = (k)/(12)


6* 12 = k

k = 72

As given

The landscaper wants to finish a set of plants in 4 hours.

x = 4 , k = 72

Thus


4= (72)/(y)


y= (72)/(4)

y = 18

Therefore 18 workers should the landscaper bring to the job to finish a set of plants in 4 hours.

User Geoff H
by
7.2k points