menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Which is the better deal: 10 pounds of hamburger for 4.99 or 5 pounds for $2.69
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Which is the better deal: 10 pounds of hamburger for 4.99 or 5 pounds for $2.69
asked
Jun 2, 2018
50.3k
views
5
votes
Which is the better deal: 10 pounds of hamburger for 4.99 or 5 pounds for $2.69
Mathematics
middle-school
Jakob Sternberg
asked
by
Jakob Sternberg
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
The 10 because it is cheaper for 1 pound
Ilkin
answered
Jun 7, 2018
by
Ilkin
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org