93.3k views
2 votes
Which is the better deal: 8 ounces of shampoo for $0.89 or 12 ounces for $1.47 Use unit rates to solve the problem HINT: Connected to ratios

User Netwave
by
7.7k points

2 Answers

2 votes
12 ounces $1.47 because u can get more shampoo and and you wouldn't run out for a while
User Steven Zack
by
8.6k points
7 votes
8 ounces for $1.47. It comes out to $0.07 per ounce compared to $0.12 per ounce.
User Alex Bochkarev
by
8.2k points

No related questions found