193k views
0 votes
Jesse is sanding a circular wooden table that has a diameter of 6 ft. She can sand 5 square feet every hour.

At this rate, approximately how long will it take Jesse to finish sanding the table?
Use 3.14 for pi.
A. 3.8
B. 5.7
C. 22.6
D. 30.0

2 Answers

2 votes

Answer:

5.7 IS THE CORRECT ANSWER!!

Explanation:

took the test in k12

User Rakshith G B
by
7.0k points
1 vote

Answer:

Option B
5.7\ hours

Explanation:

step 1

Find the area of a circular wooden table

The area of a circle is equal to


A=\pi r^(2)

we have


r=6/2=3\ ft

substitute


A=(3.14)(3^(2))=28.26\ ft^(2)

step 2

we know that

Jesse can sand
5 square feet every hour

By proportion

Find how long will it take Jesse to finish sanding the table


(5)/(1)(ft^(2))/(hour) =(28.26)/(x)(ft^(2))/(hour)\\ \\x=28.26/5\\ \\x=5.7\ hours

User Eddie Groves
by
7.0k points