18.8k views
2 votes
In an area of the Midwest, records were kept on the relationship between the rainfall (in inches) and the yield of wheat (bushels per acre). The data for a 9 year period is given in the table. The equation of the line of best fit for this data is y = 47.3 + 0.78x. How many bushels of wheat per acre can be predicted if it is expected that there will be 17 inches of rain? A) 5.96 B) 52.06 C) 60.56 D) 65.34

2 Answers

5 votes

Answer:

C

Explanation:

USA TEST PREP

User NeeKo
by
7.3k points
5 votes
y = 47.3 + 0.78x
If it is expected that there will be 17 inches of rain, then the number of bushels of wheat per acre is 47.3 + 0.78(17) = 47.3 + 13.26 = 60.56
User Tamer Tas
by
7.1k points