160k views
2 votes
A9-kg bags of mangoes for $12____ per kg

2 Answers

4 votes
In order to figure out a solution to this problem, you have to divide 12 by 9.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
12/9= 1.33333333333333333
----------------------------------------------------------------------------------------------------
So your answer is approximately $1.33.
User Benjamin Eckardt
by
6.8k points
4 votes
if 9kg .......> $12
for 1kg......> x
Cross multiply
9x = 12
Divide both sides by 9
9x/9 = 12/9
x = 1.3 $

Answer : 9 bags of mangoes per kg is 1.3$
User Dmitry Kochkin
by
6.3k points