189k views
5 votes
Set up a right triangle model for this problem and solve by using the reference table trigonometric ratio that applies. Follow the models above.

A photographer stands 60 yards from the base of a lighthouse and observes that the angle between the ground and the top of the lighthouse is 41°. How tall is the lighthouse?
A.45.3 yards
B.52.2 yards
C.39.4 yards

User MikeSW
by
6.4k points

2 Answers

5 votes
In reference to the angle of elevation (41 degrees), the adjacent side is 60 and the opposite side is the unknown.
Using tangent ratio:
tan 41 = opp/60
60 tan41 = opp
opp side = 52.2yards
LETTER B
User PKumar
by
7.2k points
6 votes

Answer: B. 52.2 yards

Lighthouse is 52.2 yards tall.

Explanation:

Let AB denotes the height of the lighthouse & BC denotes the distance between the base of a lighthouse and Photographer.

In Figure, ∠ACB = 41° & ∠ABC = 90°, Threrefore, Base is BC and perpendicular is AB.

As we know, tan(∠ACB) =
(Perpendicular)/(Base)

∴ tan 41° =
(AB)/(BC)

tan 41° =
(AB)/(60)

0.869286737 =
(AB)/(60)

AB = 52.2 yards ( approx.)

Thus, Height of the lighthouse is 52.2 yards


User Yao
by
7.1k points