126k views
14 votes
Elizabeth bought some orange juice from a store. The orange juice cost $3.19 for 11 fluid ounces. She wants to buy more fruit juice, but at the same price per ounce as the orange juice. Which of the following juices could Elizabeth buy?

A.
pomegranate juice at $4.64 for 18 fluid ounces
B.
watermelon juice at $4.93 for 16 fluid ounces
C.
apple juice at $4.64 for 16 fluid ounces
D.
cranberry juice at $4.35 for 14 fluid ounces

2 Answers

3 votes
Elizabeth could buy any juice that has an unit rate equal to
Explanation:
Find the unit rate
Divide the total cost by the total volume
so

therefore
Elizabeth could buy any juice that has an unit rate equal to
User Shubham Chouhan
by
5.2k points
7 votes

Answer:

c

Explanation:

3.19 divided by 11 is .29

.29 times 16is 4.64

User SKK
by
5.2k points