137k views
3 votes
Smith went to the supermarket and bought 4 pounds of raspberries at half their original price, and 8 pounds of watermelon. The price of the watermelons was 2 less than 4 times the original price of the raspberries. He spent a total of $64 at the supermarket.

What was the original price of raspberries?
$2.69
$2.35
$1.94
$1.41

1 Answer

5 votes
he spent $2.35 at the store. Hope it helps! :D
User Ventaquil
by
6.0k points