menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
John bought a car for $20 000. He sold it for 30% profit. From the money raised from this slae, he bought another more expensive car, which unfortunately he had to sell for a 30 percent loss. What was
asked
Aug 5, 2018
60.2k
views
3
votes
John bought a car for $20 000. He sold it for 30% profit. From the money raised from this slae, he bought another more expensive car, which unfortunately he had to sell for a 30 percent loss. What was his overall profit or loss?
Mathematics
middle-school
Yahira
asked
by
Yahira
7.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
His overall loss was $1,800
20,000x30%=6,000
6,000+20,000=26,000
26,000x30%=7,800
26,000-7,800=18,200
20,000 (the amount of money he started with) - 18,200 (the amount of money he ended up with) = 1,800
Brant Olsen
answered
Aug 7, 2018
by
Brant Olsen
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
The overall loss was $1800
Sylber
answered
Aug 9, 2018
by
Sylber
6.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 18, 2018
49.3k
views
eliisa bought a hat that was originally priced at $21.50. the hat was advertised to be on sale for 20% off the regular price .nwhat was the slae price that elisa paid for the hat
AshUK
asked
Sep 18, 2018
by
AshUK
8.6k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
49.3k
views
asked
Dec 27, 2018
204k
views
11.MARTIAN FINDS A SHIRT ON SLAE FOR 10% OFF AT A DEPARTMENT STORE. THE ORIGINAL PRICE WAS $20.Martain must also pay 8.5% sales tax. a. how much is the shirt before taxes are applied b. how much is the
Akheloes
asked
Dec 27, 2018
by
Akheloes
8.5k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
204k
views
asked
Feb 11, 2018
134k
views
Light bulbs usually cost $2. They are on sale for 0.50 of the regular price. What is the slae price? is this a better price than if the sale price were 0.35 of the regular price? plz guys, i really need
Andrew Vit
asked
Feb 11, 2018
by
Andrew Vit
8.1k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
134k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org