13.6k views
2 votes
A construction contractor used the equation Y=KX to determine it would cost him $4.90 to buy 2 boxes of nails. How much in each box

User MobileMon
by
7.7k points

1 Answer

6 votes
Data: (adopting)
Y = $4.90
K = 2 boxes
x = ? (how much in each box)

Solving:

Y = K*X

4.90 = 2*X

4.90 = 2X

2X = 4.90

X = (4.90)/(2)

\boxed{\boxed{X = \$\:2.45\:each\:box}}\end{array}}\qquad\quad\checkmark
User DRastislav
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.