174k views
0 votes
If the diameter of the dart board is 36 centimeters, what is the approximate circumference?

User Greg Lyon
by
6.9k points

1 Answer

6 votes
c = 2(pi)r, where c is circumference, and r is radius.
The radius of a circle is half it's diameter. So, r = 36 cm / 2 = 18cm. r = 18cm.
Now, substitute the values in to the formula. c = 2(3.14)(18 cm) = 113.04 cm.
User Sidhin S Thomas
by
7.6k points