204k views
4 votes
What is the identity of a sample that has a volume of 92.5 cm3 and a mass of 249.8 g?

User Greg Snow
by
6.8k points

1 Answer

6 votes
Here, We know, Density = Mass / Volume
Here, mass = 249.8 g
volume = 92.5 cm³

Substitute their values,
d = 249.8 / 92.5
d = 2.7 g/cm³

In short, Your Answer would be 2.7 g/cm³

Hope this helps!
User Adam Wiggins
by
6.7k points