65.4k views
3 votes
The mass of an electron is 9.11× 10–31 kg. What is the uncertainty in the position of an electron moving at 2.00 × 106 m/s with an uncertainty of Δv = 0.01 × 106 m/s?

1 Answer

4 votes
given The mass of an electron is 9.11× 10–31 kg
position of an electron moving at 2.00 × 106 m/s with an uncertainty of Δv = 0.01 × 106 m/s
Therefore, in our case we know the value for Δv but want to calculate Δx. Let's change the equation to an equality

Δx = h/Δp

Since we know momentum p = mv then
Δx = 6.626 * 10^-34 / m * Δv
Δx = 6.626 * 10^-34 / 9.109 * 10-31 * 1.00 × 10^4
Δx = 7.274 * 10^-8 m
User Benoit Garret
by
7.4k points