8.6k views
3 votes
Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce

User Dan Vinton
by
7.2k points

1 Answer

3 votes

Answer: $7

Explanation:

3 1/2=5

3•1=3

3+2=5

1.40•5=7

So for 3 1/2 ounce it is $7

User MrGlass
by
7.7k points