menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
You have just shipped 26 reels of electrical wire. Each reel has 20,000 feet of wire. The price of the wire is $0.05 per foot. What is the total value of the shipped wire?
asked
Jun 8, 2018
31.8k
views
2
votes
You have just shipped 26 reels of electrical wire. Each reel has 20,000 feet of wire. The price of the wire is $0.05 per foot. What is the total value of the shipped wire?
Mathematics
college
Cocreature
asked
by
Cocreature
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
20,000(.05) = 1000
so 1 reel of 20,000 feet cost 1,000
26 reels were shipped so multiply 26*1000
26000
Pablo
answered
Jun 10, 2018
by
Pablo
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
If you multiply 26 by 20,000 you would get 520,000 feet in total. Then if you multiply that by $0.05 then you get $26,000. Therefore that is the cost of the 26 reels of electrical wire that were shipped.
Nethsix
answered
Jun 14, 2018
by
Nethsix
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 27, 2018
26.3k
views
You have just shipped 26 reels of electrical wire. Each reel has 20,000 feet of wire. The price of the wire is 0.05 per foot. What is the total value of the shipped wire
Artur Kasprzak
asked
Jul 27, 2018
by
Artur Kasprzak
7.3k
points
Mathematics
college
1
answer
2
votes
26.3k
views
asked
Oct 21, 2018
99.5k
views
You have just shipped 26 reels of electrical wire. Each reel has 20,000 feet of wire. The total value of the shipped wire was $46,800. What is the price per foot of wire?
Yasii
asked
Oct 21, 2018
by
Yasii
7.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
99.5k
views
asked
Aug 8, 2024
46.3k
views
A slot machine consists of 4 reels, and each real consists of 16 stops. To win the jackpot of $10,000, a player must get a wild symbol on the center line of each reel. If each reel has two wild symbols,
Jaks
asked
Aug 8, 2024
by
Jaks
8.1k
points
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
46.3k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity