188k views
5 votes
A grocery store sells 6 pounds of apples for $12 dollars. What is the unit price of the apples

2 Answers

4 votes
Lol 12:6 gonna be 2$ by pound of apples
4 votes
$12/ 6 apples $2/apple that's it
User MistyDawn
by
7.9k points

No related questions found