menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A grocery store sells 6 pounds of apples for $12 dollars. What is the unit price of the apples
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A grocery store sells 6 pounds of apples for $12 dollars. What is the unit price of the apples
asked
Sep 20, 2018
188k
views
5
votes
A grocery store sells 6 pounds of apples for $12 dollars. What is the unit price of the apples
Mathematics
middle-school
Serge Hendrickx
asked
by
Serge Hendrickx
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
Lol 12:6 gonna be 2$ by pound of apples
Alexander Kuznetsov
answered
Sep 20, 2018
by
Alexander Kuznetsov
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
$12/ 6 apples $2/apple that's it
MistyDawn
answered
Sep 25, 2018
by
MistyDawn
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org