102k views
5 votes
THIS IS A 20 POINT QUESTION PLEASE SHOW WORK

How much heat is needed to raise the temperature of 31g of water by 65oC?

1 Answer

5 votes
We know, Q = m.c.Δt
Here, m = 31 g
c= 4.186 J / g C
Δt = 65

Substitute their values,
Q = 31 * 4.186 * 65
Q = 8434.79 J

In short, Your Answer would be 8434.79 Joules

Hope this helps!
User Tristyn
by
7.1k points