34.9k views
10 votes
Bananas are on sale at four different grocery stores. which store offers the lowest unit rate for bananas in dollars per pound?

Food Queen- $3.60/ 6 pounds
Grocery smart- $/4 and 1/2 pound
Fresh Farm- $3.00/ 4 pounds
Local eats- $0.49/a pound

User Jasonsemko
by
4.6k points

2 Answers

9 votes

Answer:

Local eats - i took the test already :D

Explanation:

Food Queen -

3.60 / 6 = $0.60 per pound

Grocery smart -

1/4 x 2/1 = 2/4 /4 top and bottom = $0.50 per pound

Fresh Farm -

3.00/4 /4 top and bottom = $0.75 per pound\

Local eats -

$0.49 per pound

0.49 is the lowest deal between the four stores

hope this helped! :) <3

Bananas are on sale at four different grocery stores. which store offers the lowest-example-1
User Nagelfar
by
4.7k points
9 votes

The store that offers the lowest unit rate for bananas is Grocery Smart.

User CharlesC
by
5.0k points