31.7k views
2 votes
a length of #8 copper wire (radius = 1.63 mm) has a mass of 24.0 Kg and a resistance of 2.061 Ohm per Km. What is the over all resistance of the wire?

2 Answers

4 votes
V = m / ρ
V = (23,200/8.96) × 1000
V = 2,589,285.71 mm³

Now we have volume and given the radius we can solve for its length.
L = V/πr²
L = (2,589,285.71/(π×1.63²))/1×10^6
L = 0.31 km

So
R = rL
R = 2.061(0.31)
R = .6389 Ω

End.
User Curtis Fenner
by
7.2k points
5 votes

Answer : The overall resistance of the wire is
6.617* 10^(-4)ohm

Explanation :

First we have to determine the volume of copper wire.

Density of copper wire =
0.00896kg/mm^3


Volume=(Mass )/(Density)=(24kg)/(0.00896kg/mm^3)=2678.57mm^3

Now we have to determine the area.


Area=\pi r^2

where,

r = radius of copper wire = 1.63 mm


Area=3.14* (1.63mm)^2=8.343mm^2

Now we have to determine the length of the wire.


\text{Length of the wire}=\frac{\text{Volume of wire}}{\text{Area of wire}}


\text{Length of the wire}=(2678.57mm^3)/(8.343mm^2)=321.06mm=3.2106* 10^(-4)km

conversion used :
(1mm=10^(-6)km)

Now we have to determine the overall resistance of the wire.


\text{Overall resistance}=\text{Length of wire}* \text{Resistance of wire}


\text{Overall resistance}=3.2106* 10^(-4)km* 2.061ohm/km


\text{Overall resistance}=6.617* 10^(-4)ohm

Therefore, the overall resistance of the wire is
6.617* 10^(-4)ohm

User Florian Burel
by
7.0k points