232k views
0 votes
22 gallons of gas cost $65.56. What is the unit rate for 1 gallon of gas?

User Mluisbrown
by
5.4k points

2 Answers

4 votes

Answer:

2.98

Explanation:

i have done this already and can comfirm it is correct

User Ssubrat Rrudra
by
5.5k points
3 votes
divide 65.56/22= 2.98 per gallon.
User JoeTomks
by
5.4k points