menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Pepsi products were five 12-packs for 14.75; how much do the haves to lower their price per 12-pack box to be equal to Coke"s sale per box explain all you calculation
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Pepsi products were five 12-packs for 14.75; how much do the haves to lower their price per 12-pack box to be equal to Coke"s sale per box explain all you calculation
asked
Apr 4, 2018
228k
views
0
votes
Pepsi products were five 12-packs for 14.75; how much do the haves to lower their price per 12-pack box to be equal to Coke"s sale per box explain all you calculation
Mathematics
middle-school
Wpigott
asked
by
Wpigott
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Sorry if this is late put each 12 pack cost $2.95. :)
Samone
answered
Apr 7, 2018
by
Samone
9.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 22, 2017
68.3k
views
A 2 liter bottle of Coke for $1.39 or a 12 pack of 12 ounce cans of Pepsi for $3.49. Which is the better deal?
CoolEsh
asked
Aug 22, 2017
by
CoolEsh
8.5k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
68.3k
views
asked
Feb 8, 2019
128k
views
Sabine can't tell the difference between coke and pepsi—the two taste exactly the same to her. sabine has $6 to spend on cola this week. coke costs $1.50 per six-pack and pepsi costs $1.00 per six-pack.
Ricard
asked
Feb 8, 2019
by
Ricard
7.4k
points
Business
college
2
answers
3
votes
128k
views
asked
Aug 2, 2019
105k
views
a 2 liter bottle of coke for $1.39 or a 12 pack of 12 ounce cans of pepsi for $3.49 what is the unit rate
Aashu
asked
Aug 2, 2019
by
Aashu
7.8k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
105k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org