208k views
13 votes
4

A store owner buys jeans at a wholesale
price, marks up the price by 34%, and
sells the jeans for $56.95. What is the
wholesale price of the jeans?
O A. $19.36
OB. $22.95
OC. $37.59
OD. $42.50

1 Answer

0 votes
134% of the wholesale price = $56.95
1% = $56.95 divided by 134 = $0.425
100% = $0.425 x 100 = $42.50

Therefore, the wholesale price was $42.50, or answer D.
User Mekap
by
6.7k points