124k views
0 votes
Express as a unit rate.

$3 for 6 cans of tuna.

User SDsolar
by
5.9k points

1 Answer

4 votes
Unit rate basically means, "How much is EACH can (or a UNIT) of tuna

$3 for 6....3/6...1/2 or $.50 a can
Hope This Helps:)
User Dakeyras
by
5.7k points