menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Lucky Charms® cereal costs $4.98 for a 24 ounce box. Find the unit cost. Round you answer to the nearest tenth of a cent. $.21 per ounce $2.08 per ounce $4.82 per ounce $.48 per ounce
asked
Sep 6, 2018
171k
views
4
votes
Lucky Charms® cereal costs $4.98 for a 24 ounce box. Find the unit cost. Round you answer to the nearest tenth of a cent.
$.21 per ounce
$2.08 per ounce
$4.82 per ounce
$.48 per ounce
Mathematics
high-school
Niki Yoshiuchi
asked
by
Niki Yoshiuchi
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
it would be at least $.21 per ounce :)
Dcortez
answered
Sep 11, 2018
by
Dcortez
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 5, 2021
68.7k
views
Fruit Loops is $2.40 for a 12 oz. box. Lucky Charms is $3.52 for a 16 oz. box. Which cereal is cheaper per ounce? Fruit Loops or Lucky Charms
Tauran
asked
Jun 5, 2021
by
Tauran
8.7k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
68.7k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity