171k views
4 votes
Lucky Charms® cereal costs $4.98 for a 24 ounce box. Find the unit cost. Round you answer to the nearest tenth of a cent.

$.21 per ounce

$2.08 per ounce

$4.82 per ounce

$.48 per ounce

1 Answer

1 vote
it would be at least $.21 per ounce :)
User Dcortez
by
7.7k points