Answer: C) $9.00
Explanation:
Hi, to answer this we simply have to multiply the number of sodas (6) by the cost of each soda.
Cost of each soda is equal to the amount paid ($6) divided by the number of sodas bought (4).
Mathematically speaking
Cost of each soda = 6 /4 = $1.5 per soda
Cost of 6 sodas = $1.5 x 6 = $9
6 sodas will cost $9.
Feel free to ask for more if needed or if you did not understand something.