122k views
1 vote
Use a system of equations to solve this problem.

Julie needs 8 ounces of snack mix that is made up of seeds and dried fruit. The seeds cost $1.25 per ounce and the dried fruit costs $2.25 per ounce. The 8 ounce snack mix costs $2.00 per ounce.

Let x = the amount of seeds.

Let y = the amount of dried fruit.

How much of each snack should Julie purchase to satisfy the scenario?

6 ounces of seeds and 2 ounces of dried fruit


2 ounces of seeds and 6 ounces of dried fruit


5 ounces of seeds and 3 ounces of dried fruit


3 ounces of seeds and 5 ounces of dried fruit

1 Answer

2 votes
The answer is 2 ounces of seeds and 6 ounces of dried fruit

x = the amount of seeds in ounces.
y = the amount of dried fruit
in ounces.

Julie needs 8 ounces of snack mix that is made up of seeds and dried fruit:
x + y = 8

The seeds cost $1.25 per ounce: 1.25x
The dried fruit costs $2.25 per ounce: 2.25y
The 8 ounce snack mix costs $2.00 per ounce:
1.25x + 2.25y = 8 * 2.00
1.25x + 2.25y = 16.00

The system of equations is:
x + y = 8
1.25x + 2.25y = 16.00
________________
Divide the second equation by 0.25:
x + y = 8
1.25x/0.25 + 2.25y/0.25 = 16.00/0.25
________________
x + y = 8
5x + 9y = 64
______
Express the first equation in the terms of x:
x = 8 - y
5x + 9y = 64
______
Substitute x from the first equation into the second one:
5 * (8 - y) + 9y = 64
40 - 5y + 9y = 64
40 + 4y = 64
4y = 64 - 40
4y = 24
y = 24/4
y = 6 ounces of dried fruit

Since x = 8 - y and y = 6, then:
x = 8 - 6 = 2 ounces of seeds

So, Julia needs 2 ounces of seeds and 6 ounces of dried fruit.
User Sikender
by
7.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories