131k views
1 vote
A typical sugar cube has an edge length of 1 cm. If you had a cubical box that contained a mole of sugar cubes, what would its edge length be? (One mole = 6.02 ✕ 1023 units.)

User Kristof
by
7.0k points

1 Answer

2 votes
Since volume of each cube is 1 cm^3
Then we can get the volume of 1 mole of cubes, which is
1 * 6.02 * 10^23 cm^3
The edge
edge = v^1/3
And the new adge that we are looking for:
new edge = (6.02*10^23)^1/3=
= 1.8191 * 46415888.336 = 84435142.472
So, the final soution for the edge length of cube is 844km.

Do hope it helps!
Regards.

User Archie Gertsman
by
7.2k points