223k views
2 votes
Aunt Sally’s “New Orleans Most Famous Pralines” sells pralines costing $1.10 each to make. If Aunt Sally’s wants a 35% markup based on selling price and produces 45 pralines with an anticipated 15% spoilage, what should each praline be sold for?

User Cher
by
5.2k points

2 Answers

1 vote
if we take that 1.10 is the 100%
then we add 35% to that,
how much is that?
well
\bf \begin{array}{ccllll} price&\%\\ \textendash\textendash\textendash\textendash\textendash\textendash&\textendash\textendash\textendash\textendash\textendash\textendash\\ 1.10&100\\ x&100+35 \end{array}\implies \cfrac{1.10}{x}=\cfrac{100}{100+35}

solve for "x"
User Alxx
by
6.1k points
0 votes

Answer:

each praline should be sold for $2

Explanation:

Aunt Sally's cost on making each pralines = $1.10

Making cost of 45 pralines = 45 × 1.10 = $49.5

Let total selling price of all pralines = s

Markup is 35% of selling price then,

s = 49.50 + 0.35s

s - 0.35s = 49.50

0.65s = 49.50

s = 49.50 ÷ 0.65

s = $76.15

It is given that 15% pralines gets spoiled

The remaining number of pralines = (45 - ( 15% of 45))

= 45 - (0.15 × 45)

= 45 - 6.75 = 38.25

that means 38.25 pralines will be used to cover total sale of $76.15

We have to calculate each pralines price so

76.15 ÷ 38.25 = 1.99 ≈ $2.00

To check

Total sale = 76.15

Total cost = 49.50

Margin = 26.65

26.65/76.15 × 100 = 34.996 ≈ 35% of sale

User LaszloLadanyi
by
5.8k points