148k views
3 votes
Taking the density of air to be 1.29 kg/m^3, what is the magnitude of the linear momentum of a cubic meter of air moving with the following wind speed of 15 km/h?

User Honi
by
6.6k points

2 Answers

3 votes
Density = mass divided by volume.So, the mass = density times volume.mass = 1.29 x 1 kglinear momentum is defined as mass times velocityso the linear momentum of a cubic metre at 15,000 m per hour would be 1.29 x 15km/h. The units would be kg km/h, which are not the SI units. These are kg m/s. To get to them the speed has to be converted into metres per second.
User Adam Drewery
by
7.0k points
3 votes

Answer:

Momentum p = 5.375 kgm/s

Step-by-step explanation:

Given

Density
\rho = 1.29 kg/m^3

Volume
V = 1 m^3

Velocity
v = 15 km/h

Solution

Mass = Density x volume


m = \rho * V\\\\m = 1.29 * 1\\\\ m = 1.29 kg

velocity


v = 15 km/h\\\\v = (15)/(3.6) m/s\\\\v = 4.17 m/s

Momentum = mass x velocity


p = m * v\\\\p = 1.29 * 4.17\\\\p=5.375 kgm/s

User DMor
by
6.6k points